Niezbędnik przedsiębiorcy. Ostatni tydzień na roczne rozliczenie składki zdrowotnej * Polisa GAP a limit odliczenia * Firma kupuje z Kartą Dużej Rodziny * Wycieczka w nagrodę jako koszt * Kontrola z Urzędu Skarbowego odejdzie do lamusa

• Rozliczanie składki zdrowotnej: został tylko tydzień, a są problemy * Księgowi chcą więcej czasu * Jaki zwrot dla dłużnika ZUS * Jaki dochód wpisują podatnicy z ulgami w PIT
• Czy polisa GAP podlega ograniczeniu limitującemu możliwość zaliczenia składki w koszty?
• Problemy z dokumentowaniem firmowych wydatków z Kartą Dużej Rodziny
• Czy zagraniczna wycieczka jako nagroda dla kontrahentów to koszt uzyskania przychodu?
• Koniec kontroli podatkowych z urzędu skarbowego
• Ważne terminy na ten tydzień

Publikacja: 13.05.2023 20:42

Niezbędnik przedsiębiorcy. Ostatni tydzień na roczne rozliczenie składki zdrowotnej * Polisa GAP a limit odliczenia * Firma kupuje z Kartą Dużej Rodziny * Wycieczka w nagrodę jako koszt * Kontrola z Urzędu Skarbowego odejdzie do lamusa

Foto: Adobe Stock

Kłopoty z wysyłką nowych rocznych deklaracji

Od 1 maja obowiązują nowe wzory formularzy, w których trzeba rozliczyć składkę zdrowotną za 2022 r. Zostało na to już niewiele czasu. Termin rozliczenia mija 22 maja. Tymczasem przedsiębiorcy i księgowi mają kłopoty techniczne z wysyłką do ZUS-u nowych deklaracji w programie Płatnik lub w aplikacji ePłatnik na Platformie Usług Elektronicznych.

Biura rachunkowe skarżą się, że po pobraniu aktualizacji Płatnika nie można w nim znaleźć deklaracji wysyłanych w 2022 r. Okazuje się, że trzeba anulować potwierdzenia danych i pobrać je ponownie. A problem dotyczy prawie każdego klienta. Pojawiają się też komunikaty o „błędach krytycznych”, często nie wiadomo, z jakiego powodu. U niektórych program Płatnik przepuszcza tylko rozliczenia przedsiębiorców, którzy mają pracowników, inni nie mogą wysyłać rozliczeń grupowo. Rozgryzienie każdego takiego problemu zabiera mnóstwo czasu.

Dlatego Krajowa Izba Biur Rachunkowych apeluje do Ministerstwa Zdrowia o przesunięcie terminu rozliczenia składki zdrowotnej za 2022 roku do 30 czerwca. Chce też przesunięcia terminu akceptacji wniosku o zwrot nadpłaty do 31 lipca.

Czytaj więcej

Są problemy z rozliczeniem składki zdrowotnej. "Mamy prawdziwy armagedon"

Czytaj więcej

Będzie więcej czasu na rozliczenie składki zdrowotnej? Chcą tego księgowi

Ulgi z Polskiego Ładu neutralne przy rozliczeniu składki zdrowotnej

Przy rocznym rozliczeniu składki zdrowotnej trzeba podać dochód. Zasadniczo powinien on się pokrywać z wykazanym w zeznaniu podatkowym. Czy wyliczając roczny dochód, uwzględnia się całe przychody, także te zwolnione z PIT w ramach Polskiego Ładu: dla seniorów, rodziców mających czwórkę (lub więcej) dzieci czy dla osób wracających z emigracji? Beneficjenci tych ulg nie płacą podatku od przychodu do 85 528 zł rocznie, także tego z działalności gospodarczej.

Niestety, w przypadku składki zdrowotnej ulg nie ma, przy obliczaniu rocznego dochodu na potrzeby rocznego rozliczenia przedsiębiorcy muszą uwzględnić przychody zwolnione z PIT.

Czytaj więcej

Mają ulgę w PIT, ale nie w składce zdrowotnej

ZUS zaliczy nadpłatę na poczet zaległości

Czy będąc dłużnikiem ZUS, można w rozliczeniu rocznym wykazać składkę zdrowotną do zwrotu? Okazuje się, że tak, ale ZUS z tego zwrotu potrąci sobie zaległości.

Przypomnijmy, że w rocznym rozliczeniu przedsiębiorcy wykazują roczną składkę zdrowotną i porównują ją z sumą miesięcznych. Jeśli roczna kwota jest wyższa, trzeba dopłacić różnicę. Jeśli niższa - należy się zwrot.

Chodzi o składki miesięczne należne, a nie zapłacone. Może się więc okazać, że przedsiębiorcy wyjdzie kwota do zwrotu, choć ma wobec ZUS zaległości. - W takiej sytuacji kwota zwrotu będzie podlegała zaliczeniu na ich poczet, a ewentualny zwrot nastąpi w niższej kwocie – informuje ZUS.

Czytaj więcej

Długi w ZUS a składka zdrowotna do zwrotu? To możliwe

NSA o rozliczaniu kosztów podatkowych dla aut z GAP

Auta używane do działalności podlegają ubezpieczeniu AC, OC, NW i GAP. Ostatnie to uzupełnienie polisy AC, ubezpieczenie specjalne, od utraty wartości pojazdu w przypadku szkody całkowitej, np. kradzieży czy zniszczenia.

Pewna spółka zapytała fiskusa, czy może zaliczyć w koszty składkę na ubezpieczenie GAP. Fiskus stwierdził, że tylko wtedy, gdy wartość przyjęta na polisach GAP mieści się w limicie 150 tys. zł. A gdy limit ten przekracza, to trzeba ją zaliczać do kosztów proporcjonalnie, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 49 ustawy o CIT.

Spółka zaskarżyła interpretację, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny, a potem Naczelny Sąd Administracyjny potwierdziły stanowisko fiskusa. Sądy zaznaczyły, że limit odnosi się do składek opłacanych z tytułu dowolnych polis samochodu osobowego, o ile jego wartość przyjęta dla celów ubezpieczenia przekracza 150 tys. zł.

Czytaj więcej

Ważny wyrok NSA ws. ograniczenia w kosztach podatkowych dla aut

Karta Dużej Rodziny nie wyklucza zaliczenia wydatków w koszty biznesu

Przedsiębiorca korzystający z Karty Dużej Rodziny, mogą rozliczyć ulgowe zakupy w podatkowych kosztach - twierdzi Ministerstwo Finansów. Oczywiście chodzi o wydatki związane bezpośrednio lub pośrednio z działalnością gospodarczą. Nie ma natomaist znaczenia, że podatnik skorzystał ze zniżek przysługujących posiadaczom KDR.

Eksperci ostrzegają jednak, że problemem mogą być dokumenty. Część sprzedawców nie chce bowiem wystawiać na ulgowe zakupy faktur z NIP przedsiębiorcy. Doradcy podatkowi pocieszają jednak, że do rozliczenia kosztów powinna wystarczyć faktura bez NIP, jeśli są na niej dane rodzica, który jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą. Taką fakturę warto jednak dodatkowo opisać, aby nie było wątpliwości, że zakupy zostały przeznaczone na firmowe potrzeby i można je zaliczyć do kosztów działalności.

Czytaj więcej

Zakupy z Kartą Dużej Rodziny można rozliczyć w firmowych kosztach

Atrakcyjna zagraniczna wycieczka motywuje klientów

Firma organizuje program motywacyjno-lojalnościowy skierowany do klientów. Uczestnicy muszą osiągnąć określony poziom zakupów, a wówczas dwie osoby reprezentujące nagrodzonego klienta otrzymają nagrodę: wycieczkę do Hiszpanii. Czy nagrodę (tj wydatki na przelot, noclegi, wyżywienie, zwiedzanie) można rozliczyć w podatkowych kosztach?

Fiskus przyznał, że taki program zwiększa lojalność klientów, przyczynia się do intensyfikacji sprzedaży organizatora i zrealizowania określonego celu sprzedażowego (targetu). Dlatego wydatki na wycieczkę dla zwycięzców można rozliczyć w podatkowych kosztach.

Czytaj więcej

Zagraniczna wycieczka dla klientów - kiedy można ją rozliczyć w kosztach

Fiskus sprawdzi podatki firmy bez wysyłania do niej urzędników

Informatyzacja skarbówki spowodowała, że kontrole podatników stają się rzadsze i mniej uciążliwe. Urzędy skarbowe coraz częściej poprzestają na tzw. czynnościach sprawdzających - urzędnik w swoim komputerze analizuje dane od podatnika, a gdy stwierdzi nieprawidłowości, wzywa do korekty deklaracji podatkowych. W ten sposób w 2022 r. wykryto 7,2 mld zł potencjalnych uszczupleń podatkowych. To ponaddwukrotnie więcej niż w wyniku ubiegłorocznych klasycznych kontroli podatkowych.

Ministerstwo Finansów chce w ogóle odejść od sformalizowanych kontroli podatkowych w przypadku podejrzenia, że do uszczuplenia doszło z powodu omyłki podatnika. Kontrole celno-skarbowe byłyby zarezerwowane w przypadku podejrzenia o świadome i celowe naruszanie przepisów podatkowych.

Czytaj więcej

Ministerstwo Finansów chce skończyć z uciążliwymi kontrolami podatników

WAŻNE TERMINY

15 maja

PONIEDZIAŁEK

√ składki za kwiecień 2023 r. wpłacają płatnicy składek mający osobowość prawną

√ zapłata podatku od nieruchomości i podatku leśnego za maj 2023 r. przez osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej

√ wpłata II raty podatku rolnego przez osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej

√ wpłata II raty podatku od nieruchomości, podatku leśnego i podatku rolnego przez osoby fizyczne

√ wpłata do PPK

Kłopoty z wysyłką nowych rocznych deklaracji

Od 1 maja obowiązują nowe wzory formularzy, w których trzeba rozliczyć składkę zdrowotną za 2022 r. Zostało na to już niewiele czasu. Termin rozliczenia mija 22 maja. Tymczasem przedsiębiorcy i księgowi mają kłopoty techniczne z wysyłką do ZUS-u nowych deklaracji w programie Płatnik lub w aplikacji ePłatnik na Platformie Usług Elektronicznych.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: roczna składka zdrowotna * stawka ryczałtu i PKWiU * koszty a wydatki na psychoterapię, mieszkanie dla podwykonawcy i nowe wymogi BHP
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: składki ZUS w 2025 r. * Sejm uchwalił: wakacje składkowe i KSeF * strata przez hakerów a koszty * kontrole podatkowe * zmiany w KRS * ZUS od dodatku na przenosiny
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: rozliczenie składek zdrowotnych * kasowy PIT * ZUS kontra przedsiębiorcze matki * firmowa wycieczka a koszty * jak firmy oceniają 20 lat w UE
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: start KSeF * reforma składki zdrowotnej * kasowy PIT * prawa na platformach e-commerce * strachy polskich firm
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: korekta składki zdrowotnej * wakacje od ZUS * stancja w kosztach? * ulga na kościelną darowiznę * auta zwolnione z akcyzy * bhp z nowymi obowiązkami * certyfikat oferenta
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy