Niezbędnik przedsiębiorcy: mały ZUS * rząd szykuje nie tylko wakacje * zmiana formy opodatkowania * wezwanie do biura a PIT * ZUS przejmie pewien obowiązek firm

• Chcesz płacić mniej do ZUS? Zgłoszenie do końca stycznia
• Chorobowe i wakacje składkowe - są projekty ważnych zmian dla przedsiębiorców
• Skala, ryczałt czy linowy PIT - co wybrać
• ZUS chce rozliczać składki za przedsiębiorców
• Praca zdalna: przyjazd z domu do biura jak podróż służbowa
• Podwyżka płacy minimalnej najmocniej uderza w małych i średnich
• Ważne terminy na ten tydzień

Publikacja: 14.01.2024 23:26

Niezbędnik przedsiębiorcy: mały ZUS * rząd szykuje nie tylko wakacje * zmiana formy opodatkowania * wezwanie do biura a PIT * ZUS przejmie pewien obowiązek firm

Foto: Adobe Stock

Sprawdź, czy możesz płacić mały ZUS

Mały ZUS plus to ulga polegająca na tym, że przez 36 miesięcy przedsiębiorca opłaca składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru uzależnionej od dochodu z działalności uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym. Ulga nie obejmuje składki zdrowotnej.

Przedsiębiorcy mają czas do 31 stycznia na zgłoszenie zamiaru skorzystania z ulgi. Muszą jednak pamiętać o warunkach:

1. limit przychodów, jakie można było osiągnąć w ubiegłym roku, nie może przekroczyć 120 tys. zł (limit jest proporcjonalnie obniżany, gdy działalność przez część roku)

2. prowadzenie działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym nie mogło być krótsze niż 60 dni kalendarzowych.

Z ulgi nie wolno korzystać w pierwszym roku prowadzenia działalności, a także wówczas, gdy przedsiębiorca spełnia warunki do płacenia obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wynoszącej 30 proc. minimalnej płacy (tzw. preferencyjny ZUS).

Czytaj więcej

Chcesz płacić niższy ZUS? Masz czas do końca stycznia

Przedsiębiorcom będzie lżej

Od przyszłego roku chorobowe pracownika będzie wypłacane przez ZUS już od pierwszego dnia pobytu na L4 - wynika z przyjętej przez Radę Ministrów informacji o kierunku i harmonogramie prac legislacyjnych w tej sprawie. Teraz za pierwsze 33 dni w roku płaci pracodawca.

Rząd przyjął też harmonogram prac legislacyjnych dotyczących wprowadzenia tzw. wakacji od ZUS. Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność nie będą musieli płacić składek przez miesiąc w roku, a nie jak wcześniej zapowiadano - przez 3 miesiące.

Czytaj więcej

Rząd Tuska szykuje dwie duże zmiany dla przedsiębiorców

Forma opodatkowania do zmiany

Do 20 lutego przedsiębiorcy mogą wybrać jedną z trzech form opodatkowania: skala PIT, podatek liniowy oraz ryczałt. Czwartą jest karta podatkowa, jednak od 2022 r. mogą z niej korzystać tylko ci podatnicy, którzy byli opodatkowani w tej formie na dzień 31 grudnia 2021 r. i kontynuują opodatkowanie kartą.

Wybierając formę opodatkowania trzeba rozważyć kilka kwestii. Przedsiębiorca powinien wziąć pod uwagę wysokość przewidywanych na dany rok przychodów i kosztów, wysokość składek ZUS, możliwość odliczenia składki zdrowotnej, możliwość rozliczenia straty, a także prawo do wspólnego rozliczenia z małżonkiem czy skorzystania z ulg podatkowych.

Czytaj więcej

Zmiana formy opodatkowania: skala, ryczałt czy linowy PIT - co wybrać

Rozliczenie składek z automatu

W rozmowie z „Rzeczpospolitą” prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska podsumowała osiem lat współpracy ZUS z poprzednim rządem. Podkreśliła, że w tym czasie wiele zmieniło się dla przedsiębiorców na lepsze. Wskazała kluczowe projekty, takie jak e-składka czy e-akta.

Przypomniała również, że ważną reformą, wciąż czekającą na realizację, jest automatyzacja rozliczeń z firmami.

- Chcemy wziąć na siebie obowiązki związane z rozliczaniem składek przez płatników składek, zgodnie z koncepcją jednolitego pliku ubezpieczeniowego — zadeklarowała prezes ZUS.

Czytaj więcej

ZUS chce rozliczać składki za przedsiębiorców

Podróż do biura z pracy zdalnej to podróż służbowa

Pewna firma informatyczna zatrudnia pracowników mieszkających w różnych rejonach Polski, którzy wykonują swoje obowiązki zdalnie. Miejscem wykonywania pracy wpisanym w umowie jest województwo, w którym dany pracownik mieszka. Od czasu do czasu informatycy są wzywani do biura. Pracodawca swraca im wtedy koszty przejazdu i pobytu. Oddaje za benzynę albo bilety na pociąg, autobus, a nawet samolot. Płaci za hotel i wyżywienie.

Fiskus zgodził się z firmą, że dojazd do biura można uznać za podróż służbową skoro pracownik na polecenie pracodawcy wykonuje zadanie służbowe poza ustalonym umownie miejscem pracy. Skarbówka przyznała, że świadczenia z tego tytułu są zwolnione z podatku, do wysokości limitów określonych w rozporządzeniu ministra pracy z 29 stycznia 2013 r. (tj DzU z 2023 r., poz. 2190)

Czytaj więcej

Pracownik zdalny przyjedzie do biura, a firma nie zapłaci PIT

Minimalna w górę, trzeba szukać pieniędzy

Najniższe wynagrodzenie od 1 stycznia wynosi 4242 zł (27,70 zł za godzinę), a od 1 lipca wzrośnie do 4300 zł (28,10 zł). Prawie 20 proc podwyżka podnosi całkowity koszt zatrudnienia pracownika do ponad 5,1 tys. złotych. Tyle będzie musiał wysupłać pracodawca. Część przedsiębiorców rozwiązania tego problemu będzie szukała w podwyższeniu cen sprzedawanych towarów lub świadczonych usług albo w cięciu etatów. Wyższe ceny towarów i usług ograniczą możliwości nabywcze konsumentów, a to doprowadzi do zmniejszenia wpływów firm, czyli ograniczenia środków na coraz wyższe wynagrodzenia pracowników.

Czytaj więcej

Podwyżki wynagrodzenia minimalnego, to główna przyczyna finansowych awansów

WAŻNE TERMINY

15 stycznia

PONIEDZIAŁEK

√ składki ZUS za grudzień 2023 r. wpłacają płatnicy posiadający osobowość prawną
√ zapłata podatku leśnego za styczeń 2024 r. przez osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej
√ złożenie deklaracji na podatek leśny i podatek rolny na dany rok podatkowy przez osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej
√ wpłata do PPK

Sprawdź, czy możesz płacić mały ZUS

Mały ZUS plus to ulga polegająca na tym, że przez 36 miesięcy przedsiębiorca opłaca składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru uzależnionej od dochodu z działalności uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym. Ulga nie obejmuje składki zdrowotnej.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: zanim zrobisz sobie wakacje od ZUS * SSE bez ulg? * zabezpieczenie auta w leasingu a KUP * rozliczenie strat po oszustwie * sporne prawa do utworów pracowniczych
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: zakaz amortyzacji * skarbówka o fikcyjnym samozatrudnieniu * podatek od herbaty * obowiązkowe cyberbezpieczeństwo * dyrektywa SUP * hotel dla współpracowników
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: płaca minimalna * podatek od budowli * bilety na Euro 2024 a koszty * współpraca biznesowa małżonków * składka zdrowotna
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: płaca minimalna * wakacje od ZUS * podatek od dzierżawy znaków towarowych * rozliczenia podatkowe - ile zabierają czasu * jak firmy obniżają koszty najniższych płac
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: biznesowy garnitur w KUP? * czy nieodliczony VAT to koszt? * co z odliczeniem studiów z marketingu * płatności gotówkowe * luka vatowska *