Niezbędnik przedsiębiorcy: VAT na żywność * strój służbowy i firmowa motorówka * kasowy PIT * szkolenia z KSeF * preferencyjny ZUS * zawieszenia działalności

• VAT na żywność od 1 kwietnia - formalności dla sprzedawców
• Jakie ubranie do pracy można wrzucić w koszty firmy
• Motorówka do szkoleń i integracji nie daje firmie podatkowych korzyści
• Nowy limit przychodów uprawniajaących do kasowego PIT
• MF zapowiada szkolenia z KSeF. Mają być w każdym powiecie
• Współpraca z firmą byłego prezesa nie wyklucza preferencyjnego ZUS
• Firmy zawieszają działalność, żeby uciec przed kłopotami
• Ważne terminy na ten tydzień

Publikacja: 17.03.2024 23:59

Niezbędnik przedsiębiorcy: VAT na żywność * strój służbowy i firmowa motorówka * kasowy PIT * szkolenia z KSeF * preferencyjny ZUS * zawieszenia działalności

Foto: Adobe Stock

Powrót 5 proc. VAT na żywność wymusza zmiany w kasie fiskalnej

Z końcem marca wygaśnie rozporządzenie ministra finansów, które przewiduje tymczasowe stosowanie zerowego VAT na artykuły żywnościowe. Chodzi o podstawowe produkty spożywcze, takie jak owoce, warzywa, produkty ze zbóż, nabiał czy mięso itp.

Dla sprzedawców detalicznych zmiana oznacza konieczność przeprogramowania kas fiskalnych, w których zainstalowany jest tzw. schodek podatkowy, czyli blokada sprzedaży po zawyżonej stawce VAT. Od 1 kwietnia artykuły spożywcze, które dotychczas były objęte tymczasową zerową stawką, znów trzeba sprzedawać ze stawką 5 proc. jak przed 1 lutego 2022 r.

Bardziej kłopotliwe może się natomiast okazać uzyskanie nowej wiążącej informacji stawkowej (WIS), czyli oficjalnego potwierdzenia przez skarbówkę, że dany towar odpowiada konkretnemu kodowi klasyfikacji statystycznej (CN lub PKWiU), a tym samym, że podlega konkretnej stawce VAT.

Czytaj więcej

Koniec z zerowym VAT na żywność to dodatkowe formalności dla sprzedawców

Służbowy płaszcz w kosztach pod warunkiem 

Czy wydatki marynarkę, kamizelkę, koszulę, spodnie, podkoszulek, krawat, płaszcz zimowy, płaszcz przejściowy, szal, poszetkę, obuwie, pasek do spodni, skarpety oraz akcesoria, takie jak spinka do krawata, zegarek, identyfikatory czy przypinki, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Takie pytanie zadał skarbówce przedsiębiorca pracujący jako steward dla linii lotniczych. Ubrania, których wymaga od niego regulamin linii, kupuje w specjalnym sklepie. Część wydatków jest mu zwracana, ale pozostałe musi pokryć z własnej kieszeni. Był przekonany, że tę właśnie część może odliczyć w kosztach, ponieważ są to rzeczy wykorzystywane do świadczenia firmowych usług. Zapewnił, że nie używa tych ubrań prywatnie.

Skarbówka zgodziła się na rozliczenie wydatków, ale tylko na rzeczy, które można uznać za strój służbowy, czyli nie da się ich używać prywatnie ze względu na wygląd, fason czy logo. Muszą być też nabyte we wskazanym przez linie lotnicze sklepie.

Czytaj więcej

Skarbówka wyjaśniła, jakie ubrania można rozliczać w firmie

Firmowa motorówka nie będzie na koszt firmy

Pewna firma zajmująca się handlem detalicznym kupiła łódź motorową, która jest wykorzystywana do celów firmowych takich jak szkolenia, zebrania i imprezy integracyjne. Na burcie znajduje się duże i widoczne logo firmy. Czy można amortyzować taką inwestycję?

Zdaniem fiskusa, motorówka nie może być środkiem trwałym. Nie jest bowiem wykorzystywana w działalności gospodarczej, czyli w handlu detalicznym. Została kupiona tylko po to, aby organizować na niej szkolenia, zebrania oraz imprezy, a to nie wystarczy to do uznania jej za środek trwały i rozliczania wydatków na nabycie (poprzez amortyzację) w kosztach.

Czytaj więcej

Motorówka do szkoleń i integracji nie daje firmie podatkowych korzyści

Rząd łagodzi warunki kasowego PIT

Rząd pracuje nad kasowym PIT, czyli zasadą rozliczania przychodu i podatku dopiero po otrzymaniu zapłaty od kontrahenta. Zgodnie z projektem, zasada kasowa ma przysługiwać tylko przedsiębiorcom rozpoczynającym działalność oraz tym, których przychody z biznesu z poprzedniego roku nie przekroczyły określonego limitu. Pierwotnie miał on wynosić 500 tys. zł rocznie. Ostatnio podjął decyzję o zwiększeniu go do 250 tys. euro rocznie.

Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na kasowe rozliczenie przychodów, będzie musiał konsekwentnie zastosować je także do kosztów. Tak więc odliczy je dopiero wtedy, gdy zapłaci za otrzymany towar lub wykonaną usługę.

Czytaj więcej

Kasowy PIT: rząd podnosi limit przychodów z 500 tys. zł do 250 tys. euro

Powiatowe szkolenia z KSeF

Szkolenia przygotowujące przedsiębiorców i ich służby księgowe do obowiązkowego KSeF zostaną przeprowadzone w każdym powiecie. Jak zapowiada Ministerstwo Finansów, ich celem będzie przekazanie praktycznych informacji dotyczących korzystania z bezpłatnych narzędzi przygotowanych przez MF, czyli Aplikacji Podatnika KSeF, Aplikacji Mobilnej KSeF i e-mikrofirmy.

Obowiązkowy KSeF, którego termin wejścia w życie nie jest jeszcze znany, to prawdziwa rewolucja dla przedsiębiorców. Każdą fakturę trzeba będzie wystawić w formie elektronicznej i wprowadzić do systemu. Skarbówka od razu ją zobaczy. Nie ma możliwości jej anulowania bądź wycofania. Jedyny sposób na poprawki to wystawienie faktury korygującej.

Czytaj więcej

MF zapowiada szkolenia z KSeF. Mają być w każdym powiecie

Biznes z byłym prezesem a ulga w ZUS

Podjęcie współpracy z firmą, którego właścicielem jest prezes zarządu spółki, w której przedsiębiorca był wcześniej zatrudniony, nie wyklucza możliwości skorzystania z preferencyjnych zasad opłacania składek ZUS - tak. ZUS stawia jednak warunki. M.in. przedsiębiorca nie ma prawa wykonywać pracy na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym pracowała na etacie i wykonywała czynności należące do obecnie prowadzonego biznesu.

I o to martwiła się księgowa w pewnej spółce, która chciała założyć JDG i podjąć współpracę swojej firmy z podmiotem, którego właścicielem jest osoba pełniąca w tej spółce funkcję prezesa zarządu.

ZUS wskazał, że pod pojęciem pracodawcy kryje się jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudnia pracowników. Firma prowadzona przez byłego członka zarządu wspomnianej spółki nie może być utożsamiana z pojęciem „byłego pracodawcy”.

Czytaj więcej

Współpraca z firmą byłego prezesa nie wyklucza preferencyjnego ZUS

Coraz więcej biznesów po prostu nie wytrzymuje

O 61 proc. wzrosła w 2023 r. liczba zawieszeń działalności gospodarczej w porównaniu z 2022 r. W sumie odnotowano 250 tys. przypadków. Najwięcej takich firm było w budownictwie, handlu oraz sektorze badań i nauki, przemysłowej, HoReCa i transportowej. Najmniejszą liczbą zawieszeń notowano w górnictwie, energetyce, dostawach wody i usługach komunalnych (poniżej 1 proc. zawieszeń).

Zła wiadomość to duża liczba zawieszeń w branży naukowo-badawczej (ponad 24 tys. firm). Świadczyć to ma o poważnych problemach finansowych firm badawczych i przekłada się na wyhamowanie innowacyjności polskich firm.

Czytaj więcej

Firmy zawieszają działalność, żeby uciec przed kłopotami

WAŻNE TERMINY

ŚRODA

20 marca

√ składki ZUS za luty 2024 r. wpłacają płatnicy spoza sfery budżetowej, którzy nie posiadają osobowiści prawnej
√ pracodawcy regulują wpłaty na PFRON za luty 2024 r.
√ zapłata zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych za luty 2024 r.
√ zapłata zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od dochodów z działalności gospodarczej za luty 2024 r.
√ zapłata zaliczek za luty 2024 r. pobranych na podatek dochodowy od osób fizycznych od przychodów ze stosunku pracy
√ wpłata ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za luty 2024 r.
√ zapłata zaliczki na podatek pobranej za luty 2024 r. przez spółkę dominującą reprezentującą podatkową grupę kapitałową
√ zapłata zryczałtowanego podatku przez podatnika wymienionego w art. 17 ust. 1 ustawy o CIT, jeżeli w lutym 2024 r. dochód z dywidendy oraz innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych wydatkował niezgodnie z oświadczeniem o jego przeznaczeniu (CIT-5)
√ wpłata zryczałtowanego podatku przez spółkę, która w lutym 2024 r. utraciła prawo do zwolnienia z CIT przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych
√ wpłata przez spółkę nieruchomościową lub przez przedstawiciela podatkowego spółki nieruchomościowej zaliczki na podatek za luty 2024 r. od dochodu, o którym mowa w art. 41 ust. 4f ustawy o PIT i w art. 26aa ust. 1 ustawy o CIT, oraz przesłanie podatnikowi PIT-ISN i CIT-ISN, czyli informacji o wpłaconej zaliczce
√ wpłata pobranych zaliczek na podatek dochodowy lub zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych za luty 2024 r. przez płatników, o których mowa w art. 41 ustawy o PIT
√ wpłata za luty 2024 r. podatku od przychodów z budynków, o którym mowa w art. 30g ustawy o PIT i art. 24b ustawy o CIT
√ wpłata estońskiego CIT z tytułu ukrytych zysków i wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, jeżeli w lutym 2024 r. dokonano wypłaty, wydatku lub wykonano świadczenie
√ wpłata estońskiego CIT z tytułu zmiany wartości składników majątku, jeżeli do przejęcia, przekształcenia lub wniesienia wkładu niepieniężnego doszło w lutym 2024 r.
√ wpłata podatku od świadczenia lub mienia, które fundacja rodzinna przekazała lub postawiła do dyspozycji w lutym 2024 r. 

Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: jak nie stracić po reformie składki zdrowotnej * Twój e-PIT już czeka * sprzedaż za złotówkę a koszty * mniej biurokracji po deregulacji * firmy z długami sięgają po pzu
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: deregulacja w biznesie * zmiany w KSeF * zachęta do zatrudniania seniorów * długi w branży beauty * kto dostanie dotacje z KPO
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: nowy wyjątek od zakazu amortyzacji * aparat słuchowy a KUP * składka zdrowotna a forma opodatkowania * nadgodziny, ugoda i podatek * podatki sektorowe * ceny paliw * gwarancje kredytowe
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: rewolucja w składce zdrowotnej i w fakturach * wakacje od ZUS * blokada konta podatnika * auto w kosztach a prawo jazdy * auto w leasingu: kto płaci kary
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: VAT w branży beauty * kasowy PIT * co dalej ze składką zdrowotną * opóźnienie w KSeF * firmy o podwyżce płacy minimalnej * przedsiębiorcy w komisach samochodowych