EXPO w Dubaju o rok później. To już pewne

Pomimo zmiany terminu Wystawy Światowej organizatorzy zdecydowali o pozostawieniu jej dotychczasowej nazwy oraz identyfikacji wizualnej: EXPO 2020 Dubai. Źródło: Adobe Stock

Zapadła wreszcie ostateczna, oficjalna decyzja, że EXPO 2020 zostanie przesunięte. Nowy termin wystawy to 1 października 2021 r. – 31 marca 2022 r.

O tym, że EXPO 2020 nie odbędzie się w pierwotnym terminie pisaliśmy już dwukrotnie (po raz pierwszy 15 kwietnia). Teraz jednak zapadła ostateczna decyzja.

Przełożenie w trzech krokach

Najpierw Dubaj, po konsultacjach w rządzie Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) oraz z uczestnikami wystawy, złożył na przełomie marca i kwietnia br. wniosek do Międzynarodowego Biura Wystaw Światowych w Paryżu o przełożenie wystawy EXPO 2020 w Dubaju na II połowę 2021 r.

CZYTAJ TAKŻE: Ramadan. Rola prezentu w biznesie z Bliskim Wschodem

Następnie Biuro Wystaw Światowych w Paryżu przychyliło się do rekomendacji rządu Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Komitetu Sterującego EXPO 2020 Dubaj, aby ze względu na pandemię koronawirusa przesunąć Wystawę Światową EXPO o rok.

W celu uprawomocnienia decyzji o przesunięciu EXPO potrzebne było finalnie głosowanie państw członkowskich Biura Wystaw Światowych. Wystawa miała być w pełni oficjalnie przesunięta jeśli za zmianą terminu na późniejszy zagłosuje 2/3 państw członkowskich.

CZYTAJ TAKŻE: Perspektywy współpracy z branżą hotelarską w ZEA

I tak się stało. Głosowanie będące następstwem rekomendacji rządu ZEA oraz Komitetu Sterującego Wystawy Światowej EXPO 2020 Dubai trwało od 24 kwietnia. Wymaganą większość 2/3 głosów państw członkowskich osiągnięto już na początku maja. Jednak oficjalnie głosowanie zakończyło się dopiero 29 maja.

Teraz wiadomo już, że wystawa odbędzie się od 1 października 2021 r. do 31 marca 2022 r.

Co to oznacza dla polskich firm?

W wystawie miało brać wiele polskich firm z różnych branż, zarówno tych wiodących, jak i mniejszych, ale dobrze rokujących oferujących globalne rozwiązania. Specjalne programy (m.in. Program Partnerski) przygotowała dla nich Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

CZYTAJ TAKŻE: Czy rynkom Zatoki Perskiej grozi wstrząs popytowy?

– Ostatnie tygodnie wykorzystujemy na intensywną pracę nad dostosowaniem założeń udziału Polski w EXPO 2020 Dubaj do aktualnej sytuacji, biorąc pod uwagę gospodarcze i społeczne skutki pandemii COVID-19.  Dodatkowy rok postrzegamy jako szansę na rozbudowanie i uatrakcyjnienie naszej oferty dla przedsiębiorców. Stawiamy przed sobą wyzwanie, by przekonać ich, że udział Polski w EXPO 2020 w Dubaju to dla nich nie tylko atrakcyjny kontekst promocyjny, ale również szansa na wymierne korzyści biznesowe – mówi Adrian Malinowski, komisarz generalny Sekcji Polskiej Wystawy Światowej EXPO 2020 w Dubaju.

CZYTAJ TAKŻE: Polscy przedsiębiorcy podbijają rynki Bliskiego Wschodu

Wszystkie nowe założenia mają znaleźć odzwierciedlenie w nowej, zaktualizowanej koncepcji programowej, która trafi pod obrady rządu.

– Dokładnie analizujemy doniesienia epidemiologiczne ZEA, nowe zalecenia organizatora, np. w zakresie przygotowywania ekspozycji, a także nowe oczekiwania, wątpliwości i plany polskich przedsiębiorców, postrzegających Bliski Wschód jako perspektywiczny rynek dla swojego biznesu – podkreśla Malinowski.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jakie obowiązki ma pracodawca zatrudniający cudzoziemców

Przedsiębiorca, który chce zatrudnić pracowników zza wschodniej granicy, będzie musiał pełnić dla nich rolę ...

Dotacje obrotowe z PARP, a weksel in blanco

Firmy, które otrzymają dotację na kapitał obrotowy z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości są zobowiązane ...

Koronawirus. Dziś mija termin na sprawozdania do NBP

20 kwietnia mija przedłużony termin złożenia do NBP sprawozdań miesięcznych za luty 2020 r. ...

Dzisiaj biuro można zabrać pod pachę

Dawniej trudno było sobie wyobrazić pracę poza biurem. Biurko było obładowane sprzętem jak telefon ...

Warsztaty o RODO dla przedsiębiorców

W piątek 16 stycznia Park Naukowo-Technologiczny w Opolu zaprasza firmy na warsztaty dotyczące przetwarzania ...

Od 2021 r. wszystkie limity podatkowe idą w górę

Już 1 stycznia 2021 r. przedsiębiorcy będą musieli stosować nowe limity podatkowe. Ustala je ...