Niezbędnik przedsiębiorcy. Odliczenie składki zdrowotnej. Przyjazna atmosfera w kosztach. Rząd utrudnia pracę dla Ukraińców.

• Wraca ulga na składki zdrowotne. W jakiej wysokości i dla kogo.

• Ale zmiana formy opodatkowania od 1 lipca może ulgę wygasić.

• Powrót do ksiąg rachunkowych zapowiada fiskus, jeśli przechodzisz z ryczałtu.

• Zakaz amortyzacji mieszkania w firmie od 2023 r. Ale jest sposób, aby go obejść.

• Interpretacje fiskusa: jak mniejszym podatkiem płacić wyższe pensje i czy „tworzenie przyjaznej atmosfery” można wrzucić w koszty.

• Rząd komplikuje zasady zatrudniania uchodźców z Ukrainy.

• Na zakończenie, kto i za co będzie musiał podzielić się z fiskusem w tym tygodniu.

Publikacja: 04.06.2022 21:18

Niezbędnik przedsiębiorcy. Odliczenie składki zdrowotnej. Przyjazna atmosfera w kosztach. Rząd utrudnia pracę dla Ukraińców.

Foto: Adobe Stock

Wraca odliczanie składki zdrowotnej

Od 1 lipca (tego roku) i dla wszystkich. Przedsiębiorcy na liniowym PIT odliczą składkę od dochodu albo zaliczą do podatkowych kosztów. W ten sposób rozliczą też składki za osoby współpracujące, najczęściej członków rodziny. Roczny limit to 8,7 tys. zł (ta kwota ma być waloryzowana). Będący natomiast na ryczałcie odliczą od przychodu połowę składki, także płaconej za osoby współpracujące. Ci, których działalność jest opodatkowana kartą podatkową obniżą daninę o 19 proc. składki.

Czytaj więcej

Składkę zdrowotną będzię można odliczyć za cały rok

Ale… przejście na skalę odbierze ulgę

Zmiana zmian jakie wprowadził Polski Ład wprowadza – dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem lub podatkiem liniowym - możliwość zmiany formę opodatkowania. Na skali podatkowej od lipca podatek wyniesie 12 proc.  

Ale i jedni, i drudzy mogą przez to stracić, ponieważ zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej. Po pierwsze, na skali podatnicy nie skorzystają już z ulgi, którą mieliby na ryczałcie i liniówce (o czym powyżej). Po drugie, składka może być wyższa, bo będzie inaczej liczona.

Czytaj więcej

Zmieniając formę opodatkowania możemy stracić na składce zdrowotnej

Mniejszy podatek, więcej liczenia

Ryczałtowcy, którzy do 22 sierpnia 2022 r. złożą oświadczenie o zmianie formy opodatkowania na skalę, drugą połowę roku rozliczą na nowych zasadach. Muszą więc od lipca założyć księgi: przychodów i rozchodów albo rachunkowe.

Fiskus już zapowiedział, że nie zgodzi się na zaksięgowanie sumy kosztów, czyli na jeden wpis. Faktury kosztowe należy zatem ująć w porządku chronologicznym.

Czytaj więcej

Przejście z ryczałtu na skalę: jak księgować koszty

Ulgi, gdy różne stawki ryczałtu

Przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem nabędą prawa do ulg: dla rodziców przynajmniej czwórki dzieci, dla seniorów oraz dla wracających z emigracji. Podatku nie zapłacą od przychodów do 85 528 zł rocznie. Ale co robić, jeśli przedsiębiorca jest opodatkowany różnymi stawkami ryczałtu? Zapytaliśmy Ministerstwo Finansów.

Odpowiedź: przedsiębiorca ma zwolnione od podatku przychody do 85 528 zł rocznie. Nie ma znaczenia jaką stawką ryczałtu opodatkowane są kwoty nieprzekraczające limitu zwolnienia. Liczy się tylko suma uzyskanych przychodów do wysokości limitu.

Czytaj więcej

Jak obliczyć zwolnienie z PIT przy różnych stawkach ryczałtu

Zakaz amortyzacji mieszkania można obejść, ale...

Od 2023 r. przedsiębiorca nie zaliczy do podatkowych kosztów wydatków na zakup lub wybudowanie domu bądź mieszkania. Zakaz amortyzacji można jednak obejść.  

Furtkę daje art. 22e ustawy o PIT: jeśli firmowa rzecz powyżej 10 tys. zł będzie używana w biznesie maksymalnie przez rok, nie trzeba jej zaliczać do środków trwałych i amortyzować. Wydatek na jej zakup bądź wytworzenie można zaliczyć bezpośrednio do kosztów. O tym, jak długo dana rzecz będzie wykorzystywana w firmie, decyduje sam przedsiębiorca.

Ale uwaga - eksperci podatkowi przestrzegają, że sposób – choć opisał go fiskus w interpretacji - jest ryzykowny.

Czytaj więcej

Mieszkanie w kosztach firmy mimo zakazu amortyzacji? Jest furtka

Przyjazna atmosfera w kosztach

Czy wydatki na fundowane pracownikom napoje, słodycze i owoce, dostępne dla wszystkich w godzinach pracy biura, to podatkowe koszty? Przy czym nie prowadzimy żadnej ewidencji kto i ile zjadł oraz wypił. Z takim pytaniem do fiskusa zwróciła się spółka, która zatrudnia etatowców i współpracuje z prowadzącymi JDG.  

Odpowiedź: tak. „Tworzenie przyjaznej atmosfery oraz dbanie o pracowników i współpracowników przekłada się na ich większą efektywność, skutkiem czego są wyższe przychody” – uzasadnił urząd skarbowy.

Czytaj więcej

Tworzenie przyjaznej atmosfery w pracy można wrzucić w koszty

Płacić więcej, pensji nie podnosić

Jak? Na przykład stosując 50-proc. koszty uzyskania przychodów. Spółka z branży IT uzyskała właśnie korzystną odpowiedź na pytanie, czy udoskonalanie już istniejących programów komputerowych tak, by dostosować je do specyficznych potrzeb danego klienta, a następnie ich testowanie, dostarczanie, wdrażanie i utrzymanie, mieści się w definicji działalności twórczej w zakresie programów komputerowych.

Skarbówka zgodziła się, że takie czynności pozwalają zastosować 50-proc. koszty uzyskania z tytułu korzystania przez programistów z praw autorskich.

Czytaj więcej

Oto sposób, jak płacić niektórym pracownikom wyższe pensje netto

Rząd utrudnia, gdy zatrudniasz Ukraińców

Zatrudnienie obywateli Ukrainy miało być proste i szybkie. Tymczasem w najnowszej nowelizacji specustawy jest przepis nakładający na przedsiębiorców obowiązek podania wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia w powiadomieniu o zatrudnieniu uchodźcy z Ukrainy.

Później nie będzie można wyznaczyć takiemu pracownikowi mniejszej liczby godzin pracy, a jeśli do tego dojdzie, to i tak trzeba będzie mu zapłacić za cały zadeklarowany w powiadomieniu czas. Inaczej właściciel firmy może zostać ukarany. Rząd stawia więc przedsiębiorców przed trudnym wyborem: płacić mimo braku pracy czy może lepiej rozwiązać umowę.

Czytaj więcej

Rząd komplikuje uproszczone zasady zatrudniania uchodźców

Ważne terminy. O tym pamiętaj w tym tygodniu

6 czerwca

Poniedziałek

√ złożyć deklarację VAT-14 o należnych kwotach podatku VAT w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych za maj 2022 r.

7 czerwca

Wtorek

√ wpłacić podatek dochodowy w formie karty podatkowej za maj 2022 r.

√ wpłacić zryczałtowany podatek dochodowy pobrany w maju 2022 r. od należności wypłaconych na rzecz podmiotu mającego siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową (art. 7b ust. 1 pkt 3-6 ustawy o pdop) oraz z tytułu, o którym mowa w art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. 1 ustawy o pdop

√ wpłacić zryczałtowany podatek dochodowy pobrany od podatników w maju 2022 r. od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, a podatnikom przekazać informację CIT-7

√ złożyć deklarację o wysokości dochodu z niezrealizowanych zysków PIT-NZ i PIT-NZS za maj 2022 r. oraz wpłacić podatek należny wynikający z deklaracji złożonych za miesiące od stycznia 2019 r. do maja 2022 r. - jeżeli do utraty składnika majątku doszło w maju 2022 r.

√ złożyć deklarację o wysokości dochodu z niezrealizowanych zysków CIT-NZ za maj 2022 r. oraz wpłacić podatek należny wykazany w tej deklaracji

Wraca odliczanie składki zdrowotnej

Od 1 lipca (tego roku) i dla wszystkich. Przedsiębiorcy na liniowym PIT odliczą składkę od dochodu albo zaliczą do podatkowych kosztów. W ten sposób rozliczą też składki za osoby współpracujące, najczęściej członków rodziny. Roczny limit to 8,7 tys. zł (ta kwota ma być waloryzowana). Będący natomiast na ryczałcie odliczą od przychodu połowę składki, także płaconej za osoby współpracujące. Ci, których działalność jest opodatkowana kartą podatkową obniżą daninę o 19 proc. składki.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: korekta składki zdrowotnej * wakacje od ZUS * stancja w kosztach? * ulga na kościelną darowiznę * auta zwolnione z akcyzy * bhp z nowymi obowiązkami * certyfikat oferenta
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: jak nie stracić po reformie składki zdrowotnej * Twój e-PIT już czeka * sprzedaż za złotówkę a koszty * mniej biurokracji po deregulacji * firmy z długami sięgają po pzu
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: deregulacja w biznesie * zmiany w KSeF * zachęta do zatrudniania seniorów * długi w branży beauty * kto dostanie dotacje z KPO
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: nowy wyjątek od zakazu amortyzacji * aparat słuchowy a KUP * składka zdrowotna a forma opodatkowania * nadgodziny, ugoda i podatek * podatki sektorowe * ceny paliw * gwarancje kredytowe
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: rewolucja w składce zdrowotnej i w fakturach * wakacje od ZUS * blokada konta podatnika * auto w kosztach a prawo jazdy * auto w leasingu: kto płaci kary