Niezbędnik przedsiębiorcy. Zmiana opodatkowania tylko z kalkulatorem * Czy studia i piwo można wrzucić w koszty? Nocleg dla pracownika: z PIT czy bez? * Podatek cukrowy * Ważna wiadomość z ZUS

• Forma opodatkowania: rząd zafundował przedsiębiorcom niezłą łamigłówkę
• Bardzo ważne orzeczenie dla producentów piwa
• Szef funduje nocleg, podwładny traci na podatku. Wyrok NSA
• Dwie ciekawe interpretacje fiskusa: czy czesne na studia z zarządzania biznesem można odliczyć od przychodu? A wydatki na piwo, które ma umilić szkolenia dla klientów?
• ZUS wysyła płatnikom ważne informacje
• Zmiana przepisów: kogo ITD skontroluje w pierwszej kolejności?
• Rok rekordowej liczby bankructw
• Ważne terminy na ten tydzień

Publikacja: 15.01.2023 15:47

Niezbędnik przedsiębiorcy. Zmiana opodatkowania tylko z kalkulatorem * Czy studia i piwo można wrzucić w koszty? Nocleg dla pracownika: z PIT czy bez? * Podatek cukrowy  * Ważna wiadomość z ZUS

Foto: Adobe Stock

Wybór formy opodatkowania: lepiej już zacznij liczyć

Do 20 lutego firma decyduje o podatku na nowy rok. Do 2 maja może zmienić rozliczenia za stary. Jak wybrać najkorzystnej? Liczenia będzie mnóstwo, a eksperci zalecają: nie czekajmy na ostatnią chwilę.

– Po rewolucji, jaką zafundował biznesowi Polski Ład, wybór formy opodatkowania jest dużo trudniejszy. Mamy nowe stawki podatku, zmieniły się rozliczenia składki zdrowotnej, przybyło ulg. Zmiennych jest sporo, a sytuacja każdego przedsiębiorcy jest przecież inna – mówi Grzegorz Gębka, doradca podatkowy.

Do wyboru jest skala PIT, podatek liniowy oraz ryczałt. Decyzja zależy od: stawki podatku, kosztów biznesu, składki zdrowotnej i ulg przypisanych do danej formy opodatkowania. Te wszystkie aspekty trzeba uwzględnić przy wyborze formy rozliczenia zarówno za stary, jak i na nowy rok.

Czytaj więcej

Forma opodatkowania: takiej łamigłówki przedsiębiorcy jeszcze nie mieli

NSA o noclegach na koszt szefa

Złe wieści dla pracowników, którym pracodawca w związku z wykonywaną pracą funduje noclegi. Spółka chciała się upewnić u fiskusa m.in., jak powinna traktować zwrot kosztów zakwaterowania dla pracownika w czasie świadczenia pracy w innej miejscowości niż stałe miejsce jego zamieszkania. Sama uważała, że dla pracownika nie jest to przychód ze stosunku pracy, więc ona - jako pracodawca i płatnik  - nie ma obowiązku pobierać i odprowadzać z tego tytułu zaliczek na PIT.

Naczelny Sąd Administracyjny uznał (po raz kolejny zresztą), że takie świadczenia, które nie mają związku z podróżami służbowymi, są przychodem z pracy i co do zasady trzeba je opodatkować.

Czytaj więcej

Nocleg dla pracownika od firmy bezpłatny, ale z podatkiem

Spór o cukier w piwie rozwiązał NSA

Naczelny Sąd Administracyjny wydał przełomowy wyrok w sprawie specjalnej opłaty cukrowej, zwanej też podatkiem cukrowym. Uznał, że nie można jej naliczać od naturalnej słodyczy, która powstaje w napojach np. w związku z fermentacją.

Dlaczego to orzeczenie jest ważne? Bo przedstawiciele branży piwowarskiej dotąd przegrywali z fiskusem spory w tej sprawie przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi. Ale wyrok może utorować drogę także producentom soków, napojów z owoców i warzyw oraz sadownikom.

Czytaj więcej

Ważny wyrok dla producentów piwa. Chodzi o tzw. podatek cukrowy

Wykłady przy kuflu, czyli o piwie raz jeszcze

Pewien doradca podatkowy zadał fiskusowi niecodzienne pytanie: czy może rozliczyć w kosztach biznesu wydatki na piwo fundowane uczestnikom swoich wykładów. Wyjaśnił, że są oni potencjalnymi klientami jego jednoosobowej kancelarii doradztwa podatkowego. Na spotkaniach z nimi przekazuje swoją wiedzę i - jak tłumaczył - nie da się prowadzić długich wykładów bez spożywania napojów. Podkreślał, że wybrał piwo, bo doskonale nawilża gardło, a do tego relaksuje i pomaga w zmniejszeniu tremy. To wszystko powinno się przełożyć na wzrost zainteresowania usługami doradcy i zapewnić uzyskiwanie przychodów.

Nieczuły na te argumenty fiskus stwierdził, że co prawda prowadzący długie spotkania powinien spożywać napoje, nie musi to być jednak alkohol.

- Nie jest to materiał dydaktyczny, bez którego nie da się przeprowadzić spotkania z klientami - stwierdziła skarbówka. I nie zgodziła się na zaliczenie piwa do kosztów podatkowych.

Czytaj więcej

Piwa nie da się rozliczyć w podatkowych kosztach

Czy czesne na studia z zarządzania może być kosztem podatkowym?

Takie pytanie postawił skarbówce przedsiębiorca zajmujący się produkcją urządzeń medycznych w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Kilka miesięcy po jej założeniu zapisał się na studia z zarządzania. Uczy się na nich m.in. marketingu i strategii budowania marki. Poznaje też tajniki przedsiębiorczości, ekonomii czy księgowości. Dowiaduje się, jak pozyskiwać środki na inwestycje oraz zarządzać pracą w zespole.

Skarbówka, która zwykle dość surowo podchodzi do wydatków na edukację, tym razem zaskoczyła. Uznała, że znajomość strategii marketingowych przyda się w działalności, bo ułatwi zdobywanie klientów. Dzięki temu wzrosną przychody firmy. Dlatego wydatki na studia można zaliczyć do podatkowych kosztów.

Czytaj więcej

Nauka zarządzania biznesem w kosztach podatkowych

Przedsiębiorco, koniecznie zajrzyj na PUE ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych właśnie wysyła płatnikom składek ważne wiadomości. Ale nie pocztą tradycyjną czy mailem, lecz na profile płatników na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Z informacji można dowiedzieć się, czy na koncie jest nadpłata, niedopłata czy też zerowe saldo. ZUS podaje też, w jakiej wysokości przelewy przekazano w 2022 r. i jakie należności zostały rozliczone tymi wpłatami. Z kolei płatnicy, którzy spłacają zadłużenie w układzie ratalnym, otrzymują informację, jaka kwota pozostała im do spłaty.

Zakład sugeruje, żeby przedsiębiorcy zestawili wykaz wpłat z 2022 r. przesłany przez organ rentowy ze swoimi księgami finansowymi. Mogą w ten sposób zweryfikować, czy sytuacja przedstawiona przez ZUS zgadza się z tą, którą oni mają.

Czytaj więcej

ZUS rozpoczął wysyłkę ważnych informacji do płatników składek

Kto łamie przepisy o czasie pracy kierowców, ten ma pierwszeństwo

Uwaga, przewoźnicy - wkrótce zmieni się wzór na obliczanie stopnia ryzyka przedsiębiorstw transportowych. Nowy, wspólny dla całej UE, wprowadzony zostanie rozporządzeniem, którego projekt ujrzał już światło dzienne.

Zgodnie z nową wersją wzoru uwzględnione zostaną wyniki wszystkich kontroli – zarówno drogowych, jak i w siedzibie przedsiębiorcy (także zakończonych bez stwierdzenia naruszeń), przeprowadzanych przez Inspekcję Transportu Drogowego. Pod uwagę będą brane nieprawidłowości stwierdzone decyzją ostateczną, prawomocnym mandatem karnym lub orzeczeniem o nałożeniu kary z okresu dwóch lat. Następnie na podstawie analizy wyników kontroli obliczany będzie stopień ryzyka firm. Z kolei w oparciu o ten wskaźnik zostaną one zaklasyfikowane do jednego z czterech przedziałów ryzyka: szarego, zielonego, pomarańczowego lub czerwonego.

Podmioty z wysokiego przedziału, czyli zbyt często łamiący przepisy dotyczące czasu pracy kierowców, będą kontrolowani w pierwszej kolejności.

Czytaj więcej

Nadchodzą zmiany dla przewoźników drogowych. Chodzi o kontrole ITD

Upadają i nie są w stanie płacić

W 2022 roku 2752 przedsiębiorstwa ogłosiły upadłość. To wzrost o 30 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Najwięcej firm, które ogłosił upadłość lub niewypłacalność pochodzi z branży usług. Ale niemal wszystkie dziedziny gospodarki dotyka fala upadłości lub przynajmniej pogorszenie kondycji finansowej, Największy skok niewypłacalności w ciągu poprzedniego roku odnotowano w transporcie, było to 105 proc. Handel oraz usługi odnotowały skok o 40 proc. Te branże są najbardziej narażone na zmienne nastroje konsumentów, na które znacząco wpływa wciąż wysoka inflacja.

Znaczne pogorszenie nastrojów odczuwa też budownictwo - o 37 proc. przybyło niewypłacalnych firm.

Czytaj więcej

2022 r. to rekordowy okres pod względem bankructw i niewypłacalności

WAŻNE TERMINY

16 stycznia

PONIEDZIAŁEK

√ składki ZUS za grudzień 2022 r. wpłacają płatnicy składek posiadający osobowość prawną;

√ wpłata podatku leśnego za styczeń 2023 r. przez osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki nieposiadające osobowości prawnej;

√ złożenie deklaracji na podatek leśny i rolny na dany rok podatkowy przez osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki nieposiadające osobowości prawnej.

20 stycznia

PIĄTEK

√ wpłata zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i prawnych za grudzień 2022 r. lub ostatni kwartał 2022 r.;

√ złożenie PIT-6, czyli deklaracji do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej ustalanych przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu za 2023 r.;

√ złożenie na 2023 r. na potrzeby działalności gospodarczej pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub oświadczenia o wyborze opodatkowania podatkiem liniowym – w przypadku rezygnacji w 2023 r. z opodatkowania w formie karty podatkowej lub zawiadomienia o rezygnacji z opodatkowania w formie karty podatkowej – w przypadku wyboru na 2023 r. opodatkowania według skali podatkowej.

Wybór formy opodatkowania: lepiej już zacznij liczyć

Do 20 lutego firma decyduje o podatku na nowy rok. Do 2 maja może zmienić rozliczenia za stary. Jak wybrać najkorzystnej? Liczenia będzie mnóstwo, a eksperci zalecają: nie czekajmy na ostatnią chwilę.

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: korekta składki zdrowotnej * wakacje od ZUS * stancja w kosztach? * ulga na kościelną darowiznę * auta zwolnione z akcyzy * bhp z nowymi obowiązkami * certyfikat oferenta
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: jak nie stracić po reformie składki zdrowotnej * Twój e-PIT już czeka * sprzedaż za złotówkę a koszty * mniej biurokracji po deregulacji * firmy z długami sięgają po pzu
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: deregulacja w biznesie * zmiany w KSeF * zachęta do zatrudniania seniorów * długi w branży beauty * kto dostanie dotacje z KPO
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: nowy wyjątek od zakazu amortyzacji * aparat słuchowy a KUP * składka zdrowotna a forma opodatkowania * nadgodziny, ugoda i podatek * podatki sektorowe * ceny paliw * gwarancje kredytowe
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: rewolucja w składce zdrowotnej i w fakturach * wakacje od ZUS * blokada konta podatnika * auto w kosztach a prawo jazdy * auto w leasingu: kto płaci kary