Niezbędnik przedsiębiorcy. Firmowy rower do odliczenia. Co z odsetkami od kredytu na zakup lokalu w 2023 r. Integracja w firmowych kosztach? Ceny prądu dla małych firm

• Czy wydatki na zakup roweru można wrzucić w koszty firmy z samochodem?
• Odsetki od kredytu na mieszkanie, w którym prowadzi się biznes - co z kosztem PIT
• Integracja ze współpracownikami nieopłacalna podatkowo - wyrok NSA
• Objaśnienia dla grup VAT
• Ignorowanie sygnałów o kradzieży w firmie może skończyć się katastrofą w VAT
• Zamrożone ceny prądu dla firm
• Terminy podatkowe na ten tydzień

Publikacja: 23.10.2022 23:36

Niezbędnik przedsiębiorcy. Firmowy rower do odliczenia. Co z odsetkami od kredytu na zakup lokalu w 2023 r. Integracja  w firmowych kosztach? Ceny prądu dla małych firm

Foto: Adobe Stock

Rower w kosztach, czyli dwa kółka można dodać do czterech

Czy przedsiębiorca może wykorzystywać w firmie dwa różne środki transportu? - takie pytanie zadała skarbówce właścicielka biura rachunkowego świadcząca usługi księgowe oraz doradztwa podatkowego. Na potrzeby działalności chce kupić rower, choć ma już samochód osobowy.

Jednoślad jest jej potrzebny do dojazdów do biura, urzędów oraz na spotkania z kontrahentami. Rower ma kosztować do 12 tys. zł netto, ale jest tańszy w utrzymaniu niż auto i nie trzeba martwić się o miejsca do parkowania. Poza tym jest ekologiczny. 

Księgowa nie wyklucza, że czasami będzie jeździć nim także prywatnie, np. na zakupy. Czy w tej sytuacji może odliczyć zakup roweru w podatkowych kosztach?

Fiskus nie miał nic przeciwko. Potwierdził, że wydatek na firmowy rower, który jest wykorzystywany w celach osobistych tylko incydentalnie, można zaliczyć do kosztów. Może być konieczność wpisania go do ewidencji środków trwałych. Dopiero wtedy można go amortyzować.

Czytaj więcej

Rower w kosztach podatkowych. Jest korzystna interpretacja skarbówki

Co z odsetkami od kredytów na firmowe lokale? Skarbówka wyda stanowisko

Zgodnie z Polskim Ładem w 2023 r. firmy nie będą już amortyzować mieszkań i domów, czyli rozliczać w podatkowych kosztach wydatków na ich zakup (teraz można jeszcze te nabyte przed 2022 r. , ale o tym niżej). Wydatki związane z utrzymaniem mieszkania, np. na remonty czy wyposażenie, nadal będzie można zaliczać do kosztów. A co z odsetkami od kredytu na zakup mieszkania czy domu?

Polski Ład nie wprowadził zakazu do przepisów. Z drugiej strony intencją ustawodawcy było wykluczenie z podatkowych kosztów wydatków związanych z nabyciem mieszkania/domu – tłumaczą konsultanci z Krajowej Informacji Skarbowej.

Przedsiębiorcy pytają już o rozliczenie odsetek, ale na razie muszą się uzbroić w cierpliwość. KIS jest w trakcie wypracowywania ostatecznego stanowiska i poleca występowanie z wnioskami o indywidualne interpretacje.

Czytaj więcej

Koniec z amortyzacją mieszkań, a co z odsetkami od kredytów?

Kontynuacja amortyzacji w 2023? Oto co odpowiedział sąd

Podatnik prowadzi jednoosobową działalność m.in. w postaci wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Wynajmuje też mieszkania. Wszystkie zostały nabyte, wynajęte i wprowadzone do ewidencji środków trwałych przed 1 stycznia 2022 r. i są amortyzowane.

Mężczyzna uważał, że także w 2023 r. i w latach następnych będzie miał prawo do wrzucania w koszty odpisów amortyzacyjnych od mieszkań nabytych  i wprowadzonych do ewidencji do 31 grudnia 2021 r. W przeciwnym wypadku doszłoby do  naruszenia konstytucyjnej zasady ochrony praw nabytych i interesów w toku.

Niestety, fiskus był innego zdania. Przypomniał, że zgodnie z Polskim Ładem, można jeszcze tylko do końca 2022 r. rozliczać odpisy amortyzacyjne na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2021 r.

To stanowisko skarbówki potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, gdy podatnik zwrócił się do niego ze skargą.

Czytaj więcej

Amortyzacja budynków i mieszkań także w 2023 roku? Jest wyrok sądu

Impreza integracyjna dla samozatrudnionych to podatkowy problem

Spółka z branży informatycznej prowadzi działalność zarówno przy wykorzystaniu pracy pracowników na etatach, jak i współpracowników na umowach B2B. Chce zorganizować imprezę integracyjną dla wszystkich, bo jak wskazała pracują oni w zespołach mieszanych tj. pracownicy ze współpracownikami, a do tego oddziały są rozsiane po całej Polsce.

Spółka wystąpiła o interpretację podatkową, oczekując potwierdzenia swojego stanowiska tj., że wydatki związane z organizacją imprez okolicznościowych m.in. poniesione ze środków obrotowych na noclegi, wyżywienie, atrakcje, dojazdy czy ubezpieczenie, mogą być jej kosztem podatkowym.

Fiskus powiedział, że ma spółka rację, ale tylko w odniesieniu do pracowników zatrudnionych na umowy o pracę. W przypadku współpracowników na umowach B2B powiązania biznesowe są takie, jak równorzędnych partnerów. Nie można zatem uznać, że spotkania o charakterze integracyjnym wpływają na zwiększenie przychodów spółki, bądź zabezpieczenie ich źródła.

Sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał, że wydatki na imprezy integracyjne dla osób współpracujących z firmą na podstawie tzw. umów B2B mają charakter reprezentacyjny i nie mogą być kosztem.

Wyrok jest prawomocny.

Czytaj więcej

NSA przesądził ważną kwestię dla firm, które organizują imprezy integracyjne

Ministerstwo zachęca do tworzenia grup VAT i objaśnia jak mają działać

Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe dotyczące grup VAT (GV), które zaczną funkcjonować od 2023 roku. Taka grupa obejmuje powiązane ze sobą firmy rozliczające się jak jeden podatnik. Transakcje między nimi nie są opodatkowane. Nie muszą być dokumentowane fakturami, nie wykazuje się ich w deklaracjach składanych przez grupę, w wewnętrznych rozliczeniach nie trzeba stosować split payment (mechanizmu podzielonej płatności). VAT pojawia się dopiero przy sprzedaży na zewnątrz. Ponieważ grupa jest jednym podatnikiem, członkowie nie składają osobnych Jednolitych Plików Kontrolnych, fiskusowi wystarczy jeden zbiorczy. Nie trzeba weryfikować kontrahenta na białej liście (wykaz podatników VAT). Grupy mogą być tworzone także przez małych przedsiębiorców.

Skarbówka zachęca do tworzenia grup VAT uproszczeniami, redukcją obowiązków administracyjnych, lepszą płynnością finansową. Minister finansów wydał właśnie objaśnienia w sprawie zasad ich funkcjonowania. Dokument chroni tych, którzy się do niego zastosują.

Czytaj więcej

Resort finansów wydał objaśnienia dla grup VAT

Łap złodzieja, bo stracisz VAT

Nieuczciwy pracownik czy złodziej może znaleźć się w każdej firmie. Okazuje się, że taka sytuacja może przełożyć się negatywnie na rozliczenia VAT. Świadczy o tym historia pewnej spółki.

Problemy spółki prowadzącej sklep zaczęły się, gdy fiskus zakwestionował rozliczenie VAT za grudzień 2014 r. Zarzucił, że spółka nie dokonała korekty podatku naliczonego od zakupionych towarów, które jego zdaniem stanowiły zawinione niedobory. Zawyżyła więc o ponad 250 tys. zł naliczony VAT.

Spółka tłumaczyła, że niedobory były wynikiem kradzieży towarów, których dopuścił się jeden z jej pracowników. Fiskus nie miał jednak wątpliwości, że wynikająca z inwentaryzacji na koniec 2014 r. strata sklepu na blisko 1,2 mln zł to niedobór zawiniony , gdyż w sklepie nie było skutecznego nadzoru nad pracownikami. Firma nie podjęła też żadnych działań po wstępnym stwierdzeniu braków i nieprawidłowości, co przyczyniło się do powiększenia strat. Informacje o nieprawidłowościach i nierzetelnym zachowaniu jednego z pracowników były przez spółkę ignorowane na długo przed stwierdzeniem niedoborów.

Czytaj więcej

Przymykali oko na złodzieja, oddadzą VAT

Zamrożone ceny prądu

Sejm przyjął ustawę o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparcie niektórych odbiorców w 2023 r. Ustawa przewiduje zamrożenie cen dla małych i średnich przedsiębiorców oraz rolników na poziomie 785 zł/MWh w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. Obowiązek stosowania ceny maksymalnej w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi będzie występował wówczas, gdy ceny wynikające z zawartych przez nich umów są wyższe od ceny maksymalnej.

Nowelizacja zakłada także, że MŚP, których poziom zużycia energii w 2023 r. będzie niższy o co najmniej 10 proc. rok do oku, otrzymają w roku 2024 upusty cen.

Czytaj więcej

Ustawa mrożąca ceny energii elektrycznej przyjęta przez Sejm

WAŻNE TERMINY

25 października

WTOREK

• zapłata VAT za wrzesień lub za III kwartał 2022 r.

• przesłanie pliku JPK_V7M za wrzesień 2022 r.

• przesłanie pliku JPK_V7K za wrzesień 2022 r. (część ewidencyjna) oraz za lipiec, sierpień i wrzesień 2022 r. (część deklaracyjna)

• złożenie informacji podsumowującej VAT-UE za wrzesień 2022 r.

• złożenie deklaracji VAT-8 za wrzesień 2022 r.

• złożenie deklaracji VAT-9M za wrzesień 2022 r.

• złożenie deklaracji VAT-12 za wrzesień 2022 r.

• złożenie deklaracji VAT-13 za wrzesień 2022 r. przez przedstawiciela podatkowego

• rozliczenie podatku akcyzowego i złożenie deklaracji dla podatku akcyzowego za wrzesień 2022 r.

• rozliczenie podatku cukrowego należnego za wrzesień 2022 r.

• rozliczenie podatku od sprzedaży detalicznej za wrzesień 2022 r. (PSD-1)

Rower w kosztach, czyli dwa kółka można dodać do czterech

Czy przedsiębiorca może wykorzystywać w firmie dwa różne środki transportu? - takie pytanie zadała skarbówce właścicielka biura rachunkowego świadcząca usługi księgowe oraz doradztwa podatkowego. Na potrzeby działalności chce kupić rower, choć ma już samochód osobowy.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: SN o podstawie wymiaru składek * Firmowa Wigilia i drogi zegarek a koszty * Prezenty dla załogi jeszcze z wyższym limitem * Wydatki na prenumeratę z korzyścią * Spóźnione zapłaty dają efekt domina
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: Podatek od mieszkania na wynajem * Długi leasingowe, pakiety medyczne dla nieetatowców, produkty żywnościowe dla firmy a koszty * Wynagrodzenie za zakaz konkurencji a podatek * Co trzeba wiedzieć o KSeF
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: Podatki i składki - deklaracja koalicji * BHP przy laptopie a koszty * Paragon bez NIP a faktura * Pies w kosztach firmy * Spóźniona faktura w KSeF
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: Niekonsekwentny fiskus * Kancelaria w domu * IP Box bez ewidencji * Nowe stawki lokalnych danin * Test przedsiębiorcy * Soczewki i podnożek na koszt szefa
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: Limity podatkowe w 2024 r. * Interpretacje: firmowa impreza i wykończenie lokalu na wynajem * Przetargi w Ukrainie * Handel w niedziele * Nastroje przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja zmienia łańcuchy dostaw w okresach wysokiego popytu