Niezbędnik przedsiębiorcy. Porady i ważne terminy na czas od 30 maja do 5 czerwca

• Zamiana ryczałtu na skalę podatkową w połowie 2022 roku. Co ze składką zdrowotną?

• Pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik jest trzeźwy. Co wolno przełożonemu?

• Czy pracownik musi rozliczyć PIT od polisy, którą wykupił dla niego pracodawca?

• Składka zdrowotna rozliczana na zasadach z 2021 roku: nowe interpretacje podatkowe

• Właściciele myjni samochodowych zyskali więcej czasu na zakup kas fiskalnych

• O nadpłatę podatku można wystąpić również przez internet. Wyjaśniamy, jak to zrobić

• Surowa kara: jakie mogą być konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego do KRS?

Publikacja: 28.05.2022 17:43

Niezbędnik przedsiębiorcy. Porady i ważne terminy na czas od 30 maja do 5 czerwca

Foto: Adobe Stock

Polski Ład. Co ze składką zdrowotną w przypadku zmiany formy opodatkowania?

Zmiany w Polskim Ładzie oznaczają, że już w lipcu będzie można zmienić formę opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej. Obniżka PIT z 17 do 12 procent powoduje, że skala podatkowa stanie się korzystniejsza dla „ryczałtowców”, którzy obecnie płacą podatek według stawek 14-17 procent.

Przedsiębiorcy zastanawiają się jednak, co w takiej sytuacji ze składką zdrowotną. W przypadku skali podatkowej danina dla ZUS wynosi 9 procent, a przy podatku liniowym – 4,9 procent dochodu. Jednak w przypadku ryczałtowców wyliczenie składki zależy od wysokości przychodów. Czy przedsiębiorca, który w lipcu 2022 roku zmieni formę opodatkowania, musi zastosować inne zasady liczenia składki? Tak — odpowiedział ZUS. O czym trzeba pamiętać, decydując się na zmianę?

Czytaj więcej

Zmiana ryczałtu na skalę w połowie roku. A co ze składką zdrowotną?

Rewolucja w prawie pracy. Pracodawca będzie mógł sprawdzić trzeźwość pracowników

Sejm uchwalił zmiany w Kodeksie pracy. Dzięki nim pracodawcy (ale także policja) będą mogli kontrolować, czy pracownicy lub osoby zatrudnione na kontraktach nie są pod wpływem alkoholu albo narkotyków. Nowelizacja kodeksu pracy może wejść w życie jeszcze przed wakacjami. Jakie uprawnienia dają pracodawcom nowe przepisy?

Czytaj więcej

Nowe uprawnienia dla pracodawców. Koniec alkoholu i narkotyków w pracy

Nie trzeba rozliczać PIT w przypadku polisy opłaconej przez pracodawcę

Czy pracownik musi rozliczać PIT od polisy, którą wykupuje dla niego pracodawca? W sądzie zapadło ważne rozstrzygnięcie. Sprawa dotyczyła spółki, która świadczy usługi wspomagające eksploatację złóż ropy naftowej i gazu. Jej pracownicy wykonują niebezpieczne prace na platformach wiertniczych, dlatego pracodawca wykupuje dla nich ubezpieczenie obejmujące koszty leczenia, NNW i OC.

Pracownicy nie płacą za tę polisę, ale jest ona dla nich obowiązkowa — bez niej nie mogliby otrzymywać zleceń. Spółka uważała, że polisa nie jest przychodem pracowników i nie trzeba rozliczać PIT od takiego świadczenia. Fiskus był innego zdania.

Sądy administracyjne uznały, że wspomniane polisy są korzystne przede wszystkim dla pracodawcy — w razie szkody pozwalają mu na uwolnienie się od odpowiedzialności znacznie przekraczającej tę, którą zgodnie z przepisami ponosi pracownik. A skoro OC i NNW służy zarówno pracodawcy, jak i pracownikowi, a wydzielenie korzyści z tego tytułu dla pracownika nie jest możliwe, to przychód po jego stronie nie powstaje.

Czytaj więcej

Darmowa polisa NNW i OC dla pracownika to nie przychód

Składka zdrowotna: nadpłaciłeś w 2021 roku? Teraz zyskasz

Fiskus w najnowszej interpretacji przyznał preferencje podatnikowi, który pod koniec 2021 roku nadpłacił składki (emerytalne, rentowe i wypadkowe) za niemal cały 2022 rok. Dodatkowo w grudniu 2021 roku przez platformę PUE ZUS złożył deklarację ZUS DRA za styczeń, luty i marzec 2022 roku, ponieważ wówczas system umożliwiał złożenie deklaracji za te trzy miesiące.

Okazuje się, że dzięki temu podatnik sporo zaoszczędzi, gdyż organ podatkowy zgodził się, by teraz w zeznaniu za 2021 rok odliczył on składki opłacone na starych zasadach. W 2021 roku przedsiębiorcy płacili 381,81 zł składki zdrowotnej, ale odliczeniu podlegało 328,78 zł – 7,75 proc. podstawy wymiaru. W 2022 roku płacą różne składki, w zależności od wybranej formy opodatkowania, jednak nie mają możliwości odliczenia składek od podatku.

Czytaj więcej

Sposób na odliczenie składki zdrowotnej za 10 miesięcy 2022 roku

Czy konia można zaliczyć do kosztów spółki?

Firma z branży farmaceutycznej, która stara się docierać z ofertą do jak najszerszej grupy odbiorców, wykorzystuje różne formy reklamy, m.in. prezentując swoją markę podczas wydarzeń sportowych. Spółka kupiła konia który, odpowiednio ozdobiony logiem firmy na czapraku oraz stroju jeźdźca, miałby występować w zawodach sportowych. Czy wydatki na zakup konia, jego utrzymanie, treningi, uczestnictwo w zawodach, a także firmowe oznaczenia, można zaliczyć do kosztów podatkowych, skoro koń pomaga zwiększyć zainteresowanie ofertą firmy?

Zdaniem urzędników — nie. W ocenie dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wydatki na zakup i utrzymanie konia nie mają wpływu na przychody spółki, a kupno zwierzęcia nie gwarantuje zwiększenia sprzedaży spółki. Fiskus uważa, że zawody sportowe, podczas których koń ma służyć jako medium reklamowe, nie są bezpośrednio skierowane do potencjalnych klientów spółki z branży farmaceutycznej, a raczej do osób zainteresowanych jazdą konną.

Czytaj więcej

Skarbówka mówi "nie" dla konia w kosztach podatkowych spółki

Najemcy rozbudowali nieruchomość, a teraz chcą ją kupić. Co z amortyzacją?

Firma, która od kilkunastu lat wynajmuje nieruchomość, wydała sporo pieniędzy na jej rozbudowę i modernizację. Wydatki rozlicza w kosztach podatkowych poprzez odpisy amortyzacyjne. Właściciel firmy zapytał więc urząd skarbowy, czy jeśli kupi wspomnianą nieruchomość, będzie mógł zaliczyć do kosztów podatkowych kwotę stanowiącą niezamortyzowaną wartość inwestycji w obcym środku trwałym. Nakłady nie zostaną w żaden sposób zwrócone – ani w postaci rzeczowej, ani pieniężnej.

Fiskus wskazał dwa rozwiązania. Pierwsze: zwiększenie ceny nabycia o wartość niezamortyzowanej inwestycji w obcym środku trwałym (o ile cena nabycia już jej nie uwzględnia). Drugie: kontynuacja amortyzacji inwestycji w obcym środku trwałym i odrębne amortyzowanie nabytego środka trwałego.

Czytaj więcej

Inwestycje w wynajmowaną nieruchomość. Co z kosztami po jej zakupie?

Opłata za przesyłkę z e-sklepu nie jest przychodem ryczałtowca

Nie wszystkie opłaty otrzymane od klientów stanowią przychód przedsiębiorcy na ryczałcie — dowiedział się producent obuwia, który chce prowadzić sprzedaż przez internet. Wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a następnie zgłosił się do fiskusa z pytaniem, jak traktować opłaty otrzymane od klientów na pokrycie kosztów wysyłki produktów.

Fiskus zgodził się z jego stanowiskiem: jeśli zrobi w regulaminie sprzedaży wysyłkowej odpowiednie zastrzeżenie, to te opłaty nie będą przychodem i nie będzie musiał płacić od nich ryczałtu. Klient, płacący za towar, powinien automatycznie udzielić sprzedawcy pełnomocnictwa na jednorazowe zawarcie umowy z firmą kurierską w celu nadania przesyłki w imieniu i na rzecz kupującego.

Czytaj więcej

Ryczałtowiec może uniknąć podatku od przesyłki do klienta

Faktura od firmy wspólnika jako koszt spółki: jest wyjaśnienie fiskusa

Wydatki na wynagrodzenie wspólnika, który w ramach swojego odrębnego biznesu świadczy usługi spółce, mogą być rozliczana w kosztach jej działalności.

Tak wynika z interpretacji podatkowej wydanej na wniosek przedsiębiorcy zajmującego się nowymi technologiami, rynkiem internetowym oraz sprzedażą reklam. Jednocześnie współpracuje on ze spółką jawną, w której jest wspólnikiem. Spółka prowadzi kampanie reklamowe w aplikacjach mobilnych oraz zarządza powierzchniami reklamowymi dostępnymi w aplikacjach i na stronach internetowych. Wspólnik pomaga spółce wyszukać klientów zainteresowanych realizacją kampanii, negocjuje warunki umów, uczestniczy w spotkaniach i nadzoruje kontrakty. Za swoje usługi wystawia faktury. Spółka zapytała skarbówkę, czy kwoty z faktur może zaliczać do podatkowych kosztów wszystkich wspólników spółki jawnej, czyli także wspólnika, który je wykonuje.

Odpowiedź była twierdząca: jeśli wydatki mają związek z działalnością spółki, to można je zaliczyć do jej podatkowych kosztów.

Czytaj więcej

Faktura od firmy wspólnika w kosztach spółki. Fiskus jest na "tak"

Myjnie samochodowe dłużej bez kasy fiskalnej. Od kiedy staną się obowiązkowe?

Od 1 października 2022 roku, a więc trzy miesiące później niż pierwotnie zapowiadano, przedsiębiorcy prowadzący myjnie samochodowe będą musieli zainstalować kasy fiskalne. Dotyczy to nie tylko myjni ręcznych, ale także samoobsługowych. Warto jednak pamiętać, że odroczenie nie wyklucza możliwości wcześniejszego zainstalowania kas — przypomina Ministerstwo Finansów.

Czytaj więcej

MF przesuwa termin fiskalizacji myjni samochodowych

Wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku: jak zrobić to przez internet?

W internetowym serwisie e-Urząd Skarbowy jest już dostępny wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku. Podatnik, u którego wystąpiła nadpłata podatku lub który kwestionuje zasadność albo wysokość pobranego podatku, może go wypełnić i wysłać do urzędu drogą elektroniczną. Wystarczy do tego tzw. Profil Zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczna albo aplikacja mObywatel.

Co więcej, w imieniu podatnika wniosek może złożyć pełnomocnik mający aktywne pełnomocnictwo ogólne (PPO-1).

Czytaj więcej

O nadpłatę u fiskusa można już upomnieć się elektronicznie

Kary do miliona złotych. Co grozi za niezłożenie sprawozdania do KRS?

Kary za niezłożenie sprawozdania finansowego do Krajowego Rejestru Sądowego mogą być bardzo dotkliwe. Sąd rejestrowy może wymierzyć grzywny, których suma nie może przekroczyć miliona złotych.

Wobec podmiotu, który unika złożenia sprawozdania finansowego, może zostać rozpoczęte postępowanie mające na celu przymuszenie go do dopełnienia tego obowiązku lub w ostateczności jego rozwiązanie bez prowadzenia postępowania likwidacyjnego.

Czytaj więcej

Konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego do KRS

Ważne terminy - o tym pamiętaj w tym tygodniu

31 maja

Wtorek

√ trzeba złożyć deklarację VII-DO za kwiecień 2022 r. dla rozliczenia VAT w zakresie procedury importu

√ osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą powinny złożyć do PFRON wniosek o refundację zapłaconych składek emerytalno-rentowych za marzec 2022 r.

√ pracodawca tworzący obligatoryjnie ZFŚS musi do końca maja wpłacić co najmniej 75% równowartości odpisów podstawowych na wyodrębniony rachunek bankowy ZFŚS

√ do ZUS należy przekazać informację o wysokości przychodu z pracy zarobkowej uzyskanego w okresie od 1.03.2021 r. do 28.02.2022 r. przez osoby pobierające świadczenia (zasiłki) przedemerytalne

√ w KRUS rolnik lub domownik prowadzący działalność gospodarczą musi złożyć zaświadczenie albo oświadczenie, że nie została przekroczona kwota graniczna podatku dochodowego od przychodów z tej działalności za 2021 r.

Wskaźniki

50 000 zł – wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia uprawniająca do wyłączenia z VAT w 2022 roku.

100 zł – maksymalna łączna wartość (bez podatku) towarów przekazanych jednej osobie, uznawanych za prezenty o małej wartości (jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości osób obdarowanych)

20 zł – jednostkowa cena nabycia czy wytworzenia towaru (bez podatku) uznawanego za prezent o małej wartości (gdy podatnik nie prowadzi takiej ewidencji

230 000 zł – limit jednorazowej amortyzacji w 2022 r. od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 KŚT, z wyłączeniem samochodów osobowych. Mają do niej prawo mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej

5 513 000 zł – wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) w 2021 roku decydująca o statusie małego podatnika w 2022 roku

207 000 zł – kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) w 2021 r. decydująca w 2022 roku o statusie małego podatnika w przypadku osób prowadzących przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzających funduszami inwestycyjnymi, będących agentami, zleceniobiorcami lub innymi osobami świadczącymi usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu

200 000 zł – wartość sprzedaży netto w 2021 r. uprawniająca do zwolnienia od podatku od towarów i usług sprzedaży dokonywanej przez podatników w 2022 r. Jeżeli wartość sprzedaży zwolnionej od podatku przekroczy kwotę limitu, to zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę.

9 188 200 zł – limit przychodów uzyskanych z działalności gospodarczej w 2021 r. uprawniający podatnika do opłacania w 2022 roku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

918 820 zł – limit przychodów uzyskanych z działalności gospodarczej w 2021 r. uprawniający podatnika do kwartalnego rozliczania w 2022 roku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Polski Ład. Co ze składką zdrowotną w przypadku zmiany formy opodatkowania?

Zmiany w Polskim Ładzie oznaczają, że już w lipcu będzie można zmienić formę opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej. Obniżka PIT z 17 do 12 procent powoduje, że skala podatkowa stanie się korzystniejsza dla „ryczałtowców”, którzy obecnie płacą podatek według stawek 14-17 procent.

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: VAT na żywność * strój służbowy i firmowa motorówka * kasowy PIT * szkolenia z KSeF * preferencyjny ZUS * zawieszenia działalności
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: VAT w branży beauty * kasowy PIT * co dalej ze składką zdrowotną * opóźnienie w KSeF * firmy o podwyżce płacy minimalnej * przedsiębiorcy w komisach samochodowych
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: sposób wyboru liniowego PIT * limit kosztów przy leasingu * kasowy PIT * ulga B+R * kredyt małżonków oraz usługi marketingowe w kosztach * zmiany w składce zdrowotnej * zachęta do mediacji
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: deregulacja zamiast biurokracji * e-PIT przedsiębiorcy * ulga na ekspansję * co z CV po rekrutacji * odpis na ZFŚS * ulga na ESG * cyfryzacja w małych firmach
Niezbędnik przedsiębiorcy
Niezbędnik przedsiębiorcy: Twój e-PIT dla firm * konsultacje KSeF * przyszłość not korygujących * SUV-y i kontrakty na zieloną energię